Teatr Mimo To Pan Tego Nima

Picture
Spektakl „Futuro”

Reżyseria: Barbara Ziemkiewicz, Adam Stawicki
Grupa teatralna „Mimo To Pan Tego Nima” powstała w roku 2007  w Środowiskowym Domu Samopomocy „Nowiny” na gdańskiej Oruni. W swoim dorobku ma dwa całkowicie autorskie przedstawienia teatralne: Nocebo oraz Garnitur i krem do golenia. Spektakle te zdobyły nagrody Festiwalu Pozapozy, a w roku 2009 Grand Prix festiwalu. Na początku roku 2009 aktorzy przygotowali również słuchowisko radiowe pt. To-To szczęście.
W spektaklu „Futuro” gra ośmiu aktorów, a w głównej roli występuje Eugeniusz Sztrejan. 

Spektaklrozważa temat autentyzmu bytu człowieka w aspekcie poziomu jego inteligencji. Zadaje pytanie czy iloraz inteligencji człowieka jest ściśle związany z jakością i autentycznością życia. Czy bycie prawdziwym jest określone przez to, w jaki sposób jesteśmy odbierani przez innych i czy jesteśmy przez nich doceniani i akceptowani.  W siedmiu krótkich scenach oglądamy PROFESORA SCHÄFERA – wynalazcę z przyszłości, który realizuje plan ulepszenia bytów o zaniżonym poziomie inteligencji (JEDNOSTKI SUB70).  Zostaje wybrany do tego zdania przez JEDNOSTKI RZĄD, które biernie nadzorują proces przemiany. PROFESOR w pierwszych scenach uzupełnia istniejące braki SUB70 montując na ich plecach ‘sztuczną inteligencję’ – kukły ULTRA140. Następuje nieprzewidywalna przemiana SUB70. Nienaturalne uzupełnienie poziomu inteligencji niszczy ich autentyczność…


TEATRAZEM

Picture
Spektakl „Przedstawienie czas zacząć”
Reżyseria: Jarek Rebeliński








Muzyka: Jarek Marciszewski, Tomek Antonowicz oraz Remont Pomp
Powstał w 2005 roku na bazie współpracy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (Koło w Gdańsku) z Integracyjnym Klubem Artystycznym "Winda". Od początku istnienia Teatr tworzą wolontariusze i podopieczni Programu "Starszy Brat - Starsza Siostra", realizowanego przy PSOUU. Celem tego projektu jest tworzenie sieci przyjaźni pomiędzy osobami z niepełnosprawnością intelektualną oraz pełnosprawną młodzieżą z gdańskich szkół średnich i uczelni.

Wśród dostępnych dla wolontariuszy i podopiecznych aktywności znalazły się warsztaty teatralne w klubie "Winda", które szybko przekształciły się w prawdziwą, integracyjną grupę teatralną. Obok polskich wolontariuszy od dwóch lat do teatru dołączają także wolontariusze zagraniczni, przyjeżdżający do stowarzyszenia na roczne projekty w ramach wolontariatu europejskiego (European Voluntary Service w ramach Programu "Młodzież w działaniu").

Integralna częścią grupy teatralnej jest zespół muzyczny Remont Pomp, pod dowództwem Jarka Marciszewskiego i Tomka Antonowicza. Każdego roku obie grupy podsumowują swoją działalność wspólnym występem w ramach festiwalu Lato Ludzi w Teatrze Leśnym w Gdańsku Wrzeszczu. Wystawione tam dotychczas spektakle to kolejno: Labirynt, Upadek Ikara, Ucieczka do... , Samotność oraz My. TeatRazem oraz Remont Pomp występował na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych FETA, Międzynarodowym Biennale „Terapia i Teatr” w Łodzi oraz Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych w Elblągu.

Na tegorocznym Festiwalu Akcept pokaże najnowszą premierę „Przedstawienie czas zacząć”. Będzie to w historii teatru jeden z większych eksperymentów, dlatego że teatr stanowi tło do działań muzycznych. Opowiemy historię miejsc z naszego dzieciństwa i młodości za pomocą rytmów i rymów oraz dźwięków uwalnianych z przedmiotów codziennego użytku. Nasze instrumentarium to szklanki, garnki, otuliny do rur, sztućce, miski, tłuczki i wiele innych. 
Od dwóch lat TeatRazem działa w strukturach Teatru Poza Tym Gdańskiego Archipelagu Kultury


Fizyczny Teatr Tanca Iwony Gilarskiej 

Picture

Spektakl "Z nieba do ziemi..." (fragment)
Koncept i wykonanie: Iwona Gilarska
Choreografia i reżyseria: Marcel Leemann
Muzyka: Stefan Wesołowski
Wizualizacje: Alina Żemojdzin
Kostium: Marcel Leemann
Światła: Bartosz Cybowski


Premiera: 27 i 28 listopada 2010, Klub Żak.
Projekt zrealizowany przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Klubu Żak oraz Fizycznego Teatru Tańca Marcela Leemanna. Pod patronatem Stowarzyszenia Artystycznego Kultywator 3Miejski.

„Wczoraj w moim śnie pojawił się motyl- powiedział mędrzec Zhuangzi. Ale dziś nie wiem, czy jestem człowiekiem, któremu śniło się że jest motylem, czy też jestem motylem, który śni teraz, że jest człowiekiem".
Tą parabolą zilustrował złożoną kwestię możliwości i granic poznania.
W przedstawieniu "Z nieba do ziemi", kobieta-motyl dąży do granic poznania samej siebie. Rozważa nieskończoność życia i śmierci, gdy po upadku podnosi się i ponownie odradza do życia. Iwona Gilarska rozważa zależności między emocjami a intuicją, szczęściem a przyjemnością, swawolą a swobodą, beztroską a bezmyślnością, niestałością a przemijaniem. Dąży choćby na chwilę do absolutu, by stać się produktem skończonym. Przedstawienie "Z nieba do ziemi..." jest II częścią tryptyku "W poszukiwaniu równowagi". I część to przedstawienie "W pół do godziny"/premiera 2007.

Iwona Gilarska
Tancerka, choreograf i pedagog tańca; absolwentka AWF-u i Studium Tańca Współczesnego w Poznaniu; posiada dyplom tancerza zawodowego przyznawany przez ZASP; wykładowca techniki tańca współczesnego, improwizacji, jazz contemporary oraz techniki free style; współzałożyciel Artystycznego Stowarzyszenia Kultywator 3Miejski. Występowała na scenach polskich (Gdańsk, Warszawa, Poznań, Kraków, Lublin, Łódź, Kalisz) oraz międzynarodowych (Czechy, Litwa, Holandia, Belgia, Niemcy,
Islandia, Japonia, Singapur). Współpracowała z teatrami: David Cassel Project (Belgia, Niemcy), Goerlitz Tanz Company (Niemcy), Marcel Leemann Physical Dance Theatre (Szwajcaria), Sopockim Teatrem Tańca, Teatrem Poza Tym, Kino Variatino i Teatrem Amareya (Gdańsk) , Pilskim Teatrem Tańca, także wieloma artystami niezależnymi w kraju i poza. Wielokrotna Laureatka Stypendium UM Gdanska oraz Stypendium Samorządu Województwa Pomorskiego; zdobywczyni nagrody publiczności oraz za najlepszą
dramaturgię "W czerni i bieli" w jej choreografii, Festiwal Tańca Polemiqi (Warszawa, 2005), nominowana za współchoreografię "Kwadrat. Wersja6" do nagrody Artysty Roku 2005, zwyciężczyni miesięcznej rezydencji w Szwajcarii ufundowanej przez Fundację Kulturalną Prohelvetia w Warszawie (kwiecień, 2009) oraz Rezydencji work in progress w Klubie Żak (Gdańsk) we współpracy z Roberto Olivanem z Hiszpanii (luty - marzec, 2010).
www.iwonagilarska.eu


Nejmano & Lud Hauza 

Picture
Wielka Improwizacja
Maciek Nejman i Cyprian Wieczorkowski

-././.---/--/.-/-./---//.-...//.-../..-/-..//..../.-/..-/--../.-////
 

verbally:
Dah-dit dit di-dah-dah-dah dah-dah di-dah dah-dit dah-dah-dah, di-dah-di-di-dit, di-dah-di-dit di-di-dah dah-di-dit, di-di-di-dit di-dah di-di-dah dah-dah-di-dit di-dah.




Wielka Improwizacja, miks monumentalnej elektroniki, symfonicznego noisu i sakralnego minimalizmu oparty na II scenie, części Dziadów zwanej "Wielką Improwizacją"

Tekst wielkiej improwizacji z „Dziadów” Adama Mickiewicza został przetłumaczony na alfabet Morse'a a następnie przekonwertowany na język muzyczny komputera czyli midi, to wszystko stanowi bazę rytmiczną do monumentu elektronicznego, noisowej improwizowanej elektroniki i minimalizmu sakralnego.
Przygotowany specjalnie dla „Wyspy Skarbów Gdańskiego” Archipelagu Kultury na Otwarte Spotkania z Twórczością Adama Mickiewicza w roku 2010.
Tylko dla zuchwałych!


Teatr Alternatywa

Picture
Spektakle „Tomcio Paluszek” i  „Czerwony Kapturek”
Reżyseria: Ewa Krawczyk

Teatr młodzieżowy „Alternatywa” działa w strukturach Teatru Poza Tym Gdańskiego Archipelagu Kultury
i skupia młodzież w wieku 13 -17 lat.

Zajęcia prowadzi Ewa Krawczyk Instruktor  kulturalno – oświatowy, która od 2002 roku założyła Teatrzyk „Gama”  przygotowując  spektakle teatralne z dziećmi i młodzieżą w Gdańskiem Archipelagu Kultury, mając w dorobku takie przedstawienia jak: Tomcio Paluszek, Czerwony Kapturek, Szewczyk Dratewka,
Kot w butach, Królowa Śniegu, Kopciuszek, Jasełka oraz inscenizacje do wierszy polskich poetów. 

W 2010 roku założyła teatr  dziecięcy „Stokrotka” oraz młodzieżowy „Alternatywa” 
  Działalność teatrów prezentowana jest na scenach GAK-u, w szkołach, na festynach okolicznościowych, oraz imprezach kulturalnych organizowanych w Trójmieście i za granicą. 
Od 2005 roku współpracuje z Teatrem 62 Bremen w Niemczech i na jego zaproszenie brała udział w festiwalu teatrów Turcja - Polska – Niemcy  „Internationales Marchen Festiwal 2005” oraz w festiwalu teatrów Rosja  Menestrelli – Kaliningrad, Teatr Muzyczny z Gdyni w „Marchew Theater Folkore Fesival 2007”  z dziećmi i młodzieżą Teatru „Gama” GAK wystawiając dwa spektakle pt. „Czerwony Kapturek” „Tomcio Paluszek” oraz pokaz  pantomimy biorąc udział w warsztatach.  

Wielokrotnie gościła Theater 62 Bremen w Gdańsku umożliwiając im występy teatralne w szkołach i przedszkolach robiąc  warsztaty z dziećmi.

W marcu 2011r. z grupą młodzieżową teatru „Alternatywa”GAK wyjechała do Bremen biorąc udział warsztatach „Di Bremen Stadtmusikanten”z okazji 35- Lecia współpracy Gdańska i Bremen, organizowane prze Theater 62 Bremen


Środowiskowe Domy Samopomocy MOPS 

Picture
Spektakl „Ku pamięci”
Scenariusz i reżyseria: Piotr Weintz

Inscenizacja teatralna pt. „Ku pamięci” powstała na podstawie opowiadania pt. „Zapalenie znicza” z wykorzystaniem wiersza pt. „Oni wciąż idą” Romana Landowskiego.
Spektakl otrzymał Grand Prix III Kociewskiego Konkursu Literackiego im. Romana Landowskiego w kategorii inscenizacja a także został zaprezentowany na Festiwalu Edukacyjnych Form Teatralnych w Tczewie.
Celem sztuki jest ukazanie widzom, iż celebrowanie pamięci zmarłych należy się wszystkim bez względu na pochodzenie czy przekonania polityczne. W spektaklu wykorzystano elementy teatru greckiego – chór, który m.in. relacjonuje sytuację dziejącą się w świecie zmarłych.
Zespół który będzie prezentował spektakl składa się z uczestników trzech grup teatralnych: Amatorzy przy ŚDS Nowowiejska, Tacy Sami przy ŚDS Armii Krajowej oraz Metamorfoza przy ŚDS Niepodległości. Grupy z sukcesami brały udział m.in. w Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Wspaniałych oraz Festiwalu Pozapozy w Gdańsku.


Teatr Kasablanka

Picture
„Don Kichot”
Spektakl „Don Kichot”
Reżyseria: Arkadiusz Szczurek

Jak łatwo jest dać ponieść się ułudzie, jak pięknie jest widzieć siebie w roli wielkiego bohatera. Niebezpieczeństwo pojawia się w momencie, gdy ostrość granicy świata fikcji zamazuje się z realnym światem. Książka niepostrzeżenie rozbudza nasze marzenia i urzeczywistnia je kosztem naszego rozsądku.
 
Historia Don Kichota jest „smutną groteską”, pogrążeniem w imaginacjach, portretem bohatera popełniającego absurdalne czyny, bohatera zaskakującego siłą woli, komicznego i szalonego, nie pozbawionego zmysłowości. Jest także relacją o poddaniu się i porzuceniu złudzeń, a jednocześnie o nieustannym ich powrocie. Bo czyż to nie one dają nam siłę do działania, odwagę do tworzenia? A przecież są tylko obrazem stworzonym przez świadomość, efektem ludzkiej naiwności…
 Najnowszy spektakl Teatru Kasablanka jest wolną interpretacją najbardziej znanej powieści Cervantesa. Został w nim uwypuklony problem INNEGO, nieostrej granicy między realnością  a indywidualnym postrzeganiem świata  przez pryzmat wyobraźni. Spektakl rozgrywany jest na czarnej, kameralnej scenie, przy użyciu skromnych ale znaczących, symbolicznych rekwizytów. Aktorzy opowiadają historię bazując na symbolice i skojarzeniach, rezygnując ze słowa mówionego.
 Teatr Kasablanka działa już od ponad 15 lat. Pomysł prowadzenia zajęć teatralnych zrodził się w wyniku poszukiwań nowych form terapii dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, uczęszczających do Środowiskowego Domu Samopomocy nr1 „Wajdeloty”, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku.


W swoim dorobku Teatr ma wiele przedstawień o różnej formie (kukiełki, pantomima, akcje plenerowe). Od kilkunastu lat aktywnie przekazuje szerokiej publice swoją  interpretację najbardziej znanych i podziwianych dzieł mistrzów.  Swoje przedstawienia teatr prezentuje na festiwalach i Trójmiejskich scenach. Spektakl „Don Kichot” był grany m.in. na:
- Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Wspaniałych w Tczewie (Wielka Nagroda)
- Festiwalu POZAPOZY w Gdańsku (III nagroda)
- Międzynarodowym Biennale „Terapia i Teatr” w Łodzi 


Etiuda filmowa "Dom albo Mieszkanie" 
Na podstawie scenariusza Grzegorza Wieczorka 
reżyseria i zdjęcia - Arkadiusz Szczurek 
montaż - Grzegorz Kufel 
muzyka - STENDEK
 

Występują: 
Maria Dragańczuk 
Krzysztof Markiewicz 
Grzegorz Wieczorek 

Etiuda filmowa pt. "Dom albo Mieszkanie" została zrealizowana przez twórców Teatru Kasablanka, z nieocenioną pomocą przyjaciół. Pomysł zrodził się z fascynacji filmem a motorem napędowym była osoba Grzegorza Wieczorka. Dostarczył on energii i scenariusza na podstawie którego powstała etiuda (jest też autorem tytułu i aktorem). Nowym wyzwaniem było zmierzenie się z materią filmu, ze wszystkimi jej dobrodziejstwami ale i problemami począwszy od pracy z kamerą po montaż i udźwiękowienie. Dopiero po premierze zauważyliśmy jak wiele rzeczy można było zmienić, zrobić inaczej, lepiej. To była ciekawa przygoda, trochę inna niż teatr. A jednak dużo w niej teatru, Teatru Kasablanka.

Teatr Pokój Zdarzeń

Picture
Teatr Pokój Zdarzeń tworzy trzynastu młodych aktorów pochodzących z Iławy. Grupę prowadzi Miłosz Kuligowski, młody reżyser, aktor sceny niezależnej, wcześniej związany z teatrem Stajnia Pegaza oraz Teatrem Poza Tym. W polu zainteresowań grupy znajdują się różne formy teatralne. Znana jest z działalności happeningowej - Happy Christmas Time, happening przyfestiwalowy#1, happening przyfestiwalowy#2, Help oraz Świat Inny zaprezentowany naIII Impresjach Teatralnych. W roku 2010 teatr wystawił cip cip kurka, spektakl inspirowany prozą Witolda Gombrowicza.

O sztuce„cip cip kurka”

Spektakl inspirowany prozą Witolda Gombrowicza. W formie sztuka lawiruje pomiędzy teatrem symbolu, absurdu i komedii. Cip cip kurka to zanęta grupy, by niezależnie od wieku, dać się porwać do twórczego, mądrego i ambitnego buntu przeciw zastanym “prawdom”, “gębom”, “pupom”. Koniec i bomba, kto zobaczy ten trąba


Teatr Przebudzeni 

Picture
Grupa Teatralna ”Przebudzeni” 
Istnieje od maja 2003 roku i funkcjonuje przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, koło w Ostródzie. Grupa propaguje głównie teatr ruchu i muzyki. Ma na swoim koncie 7 spektakli i kilka okazjonalnych instalacji dramowych. Teatr to dla grupy swoista forma terapii i wyrażenia siebie, a spektakle to swego rodzaju manifesty, nad którymi zespół pracuje wspólnie.
Grupa aktywnie uczestniczy we wszelkich warsztatach i przeglądach, stając przede wszystkim do rywalizacji z zespołami pełnosprawnymi i odnosząc znaczące sukcesy... 
„Przebudzeni” nastawieni są na wymianę doświadczeń oraz współpracę i integrację
z Młodzieżową Grupą Teatralną „Zmysł” z Ostródy osób pełnosprawnych. Zespół uczestniczy
w cyklicznych zajęciach z teatroterapii, muzykoterapii, wykorzystuje pantomimę oraz elementy tańca

i relaksacji. Główną  metodą działań jest drama.


Spektakl pt. "DYLEMATY" zachowany jest w konwencji teatru ruchu. Jest to próba ukazania dwóch światów, różnic między nimi, żądzy,  walki
o miejsce, o przetrwanie, a przede wszystkim to próba ich pojednania. Czy to w ogóle możliwe...? Mieć czy być...?
Scenariusz: 

Dariusz Wychudzki, Monika Kazimierczyk wraz z Zespołem
Reżyseria:
Dariusz Wychudzki, Monika Kazimierczyk